South Dakota Association of Realtors Logo

Current Elected Officers

President

Angie Uttecht, ABR, CRS, GRI Huron Board of REALTORS® 2297 Kansas Ave SE, Ste#2 | Huron, SD 57350 Phone (605) 352-8618 | Fax (605) 352-8650 Email angie@soldbyangie.com

President Elect

David Kneip East Central South Dakota REALTORS® 611 6th St. | Brookings, SD 57006 Phone (605) 692-9200 | Fax (605) 692-7119 Email david@brookingshomes.com

Vice President

Bud Hannah Mount Rushmore Area Association of REALTORS® 1145 Main Street | Spearfish, SD 57783 Phone (605) 642-2500 | Fax (605) 642-2555 Email bhannah@rushmore.com

Secretary / Treasurer

Brandon Martens REALTOR® Association of the Sioux Empire 6225 S. Minnesota Ave. | Sioux Falls, SD 57108 Phone (605) 261-9673 | Fax (605) 336-0718 Email brandon@brandonmartens.com

Immediate Past President

Bart Miller 1240 Jackson Blvd | Rapid City, SD 57702 Phone (605) 341-4300 | Fax (605) 341-3460 Email bart@bartmillerrealestate.com

National Director (through 11/20)

Kyle Lalim 11 19th St NE | Watertown, SD 57201 Phone (605) 886-7080 | Fax (605) 886-7179 Email soldbykyle@midco.net

National Director (through 11/19)

Tom Rau 1240 Jackson Blvd | Rapid City, SD 57702 Phone (605) 341-4300 | Fax (605) 341-3460 Email trau222057@aol.com

Past State Presidents

2018 Bart Miller, Rapid City 2017 Joan Cota, Sioux Falls 2016 Kyle Lalim, Watertown 2015 Ryan Krogman, Brookings 2014 Gayle Chapel, Brookings 2013 Kevin Kuehn, Rapid City 2012 James Tharp, Huron 2011 Lorna Johnston, Aberdeen 2010 Tom Rau, Rapid City 2009 Jim Costello, Sioux Falls 2008 John Gustafson, Brookings 2007 John Yuill, Sturgis 2006 Bill Conkling, Yankton 2005 Doug Nelson, Sioux Falls 2004 Andy Mahowald, Watertown 2003 Ramona Bradeen, Custer 2002 Tom Murphy, Sioux Falls 2001 Trish Thompson, Huron 2000 Bruce Curington, Rapid City

1999 Julie Job, Sioux Falls 1998 Doris Holden, Pierre 1997 Andy Knight, Rapid City 1996 Paul Anderson, Sioux Falls 1995 Connie Ruebel, Sturgis 1994 Jeff Nelson, Sioux Falls 1993 Dan McFarland, Rapid City 1992 Sarge Likness, Redfield 1991 Pat Mahowald, Watertown 1990 Cliff Dvoracek, Sioux Falls 1989 J. Shanard Burke, Pierre 1988 Orrin Gunderson, Rapid City 1987 Dale Chell, Aberdeen 1986 Paula Lewis, Rapid City 1985 Tom Roby, Watertown 1984 Pat Rogers, Sioux Falls 1983 Bob Balhorn, Aberdeen 1982 Kenneth L. Kirkeby, Rapid City 1981 Jim Berven, Watertown 1980 Dean Pearson, Sioux Falls 1979 Bernie Koepecky, Aberdeen 1978 Jack Rogers, Huron 1977 Leo Boland, Rapid City 1976 Del Nordstrom, Sioux Falls 1975 Harley Hoffman, Aberdeen 1974 Virginia Dettman, Sioux Falls 1973 John Berven, Watertown 1972 Eugene Neal, Rapid City

1971 Keith Montgomery, Huron 1970 Erwin Asmussen, Mitchell 1969 Penn Thompson, Watertown 1968 Merlin Dodge, Sioux Falls 1967 Dale Barber, Rapid City 1966 Claude Hone, Sioux Falls 1965 Robert Liesen, Aberdeen 1964 Robert Stanoscheck, Huron 1963 Tom Costello, Jr., Sioux Falls 1962 C. Hugh Bishop, Watertown 1961 T. Doc Bauman, Rapid City 1960 S.R. Dornbush, Aberdeen 1959 Darrell P. Drake, Sioux Falls 1958 H.A. Morris, Watertown 1957 Charles E. Donnelly, Rapid City 1956 D. Redfield, Sioux Falls 1955 Herb Thomas, Pierre 1954 M.O. Wasser, Rapid City 1953 Ralph Wandercook, Pierre 1952 Millard G. Scott, Huron 1951 N.A. Sanford, Sioux Falls 1950 R.J. Felker, Madison 1949 Arno E. Spranger, Sioux Falls 1948 Robert Peterson, Sr., Sioux Falls 1947 Robert Peterson, Sr., Sioux Falls 1946 J.S. Lunn, Winner 1945 C.T. Charnock, Sioux Falls 1944 C.T. Charnock, Sioux Falls